چرا باید در سایتمان وبلاگ داشته باشیم و مراحل نوشتن آن

با گذشت زمان و وارد شدن به عصر دیجیتال و روی کار آمدن استارت آپ ها، امروزه داشتن وبلاگ برای هر سایتی به یک ضرورت تبدیل شده، که در آن خدمات خود را توضیح و یا آموزش های مورد نیاز را درباره محصولات خود می دهند. داشتن وبلاگ و تولید محتوا، مزایایی را برای شما به دنبال خواهد داشت و باعث پیشرفت روزافزون سایت و همچنین کسب و کارتان می گردد. همچنین می تواند حکم رزومه کاری شما را نیز داشته باشد.

سایت های زیادی با استفاده از نوشتن وبلاگ برای نمایش مهارت‌ها و تجربیاتشان و همچنین گسترده کردن کسب و کارشان استفاده می‌کنند. وبلاگ ‌نویسی آسان به نظر می آید، اما یک وبلاگ موفق و جذاب نیازمند صرف وقت زیاد و انرژی بسیار است که با داشتن محتوای خوب، راهی برای اشتراک ایده‌هایتان و همچنین فرصت‌های جدید کسب‌وکار را به شما عرضه می‌کند. یکی دیگر از مزیت های نوشتن وبلاگ، شبکه سازی است. به این معنی که با معروف شدن وبلاگتان ممکن است برای سخنرانی در رویدادهای مختلف دعوت شوید یا با کارشناسان و پروژه‌های بزرگ و مهم آشنا شوید.

مزایای نوشتن وبلاگ در سایت

نوشتن وبلاگ زمان‌ و انرژی زیادی لازم دارد و کسب و کارهایی که در سایت خود وبلاگ دارند موفق‌تر از کسب و کارهای فاقد آن هستند. چرا که وجود وبلاگ ها یکی دیگر از دلایلی هستند که با مراجعه مخاطبان برای خواندن وبلاگ های بیشتر، ترافیک سایت شما را بالا می برند. به همین دلیل باعث تمرکز روی برند و کسب و کارتان می شوند و هر زمان که مشتری نیاز به راهنمایی در مورد خدماتتان را داشته باشد بدون نیاز به جست و جو در سایت های دیگر می تواند به راحتی از طریق وبلاگ سایتتان پاسخ سوالات خود را پیدا کند.

افزایش ترافیک از موتورهای جستجو

مهمترین عامل در جذب بیننده و بازاریابی از طریق موتورهای جستجو، داشتن اطلاعات به روز و مفید در وب سایت می‌باشد. وبلاگ یکی از ابزارهای مهم موفقیت و کسب اعتبار آنلاین است که بواسطه آن می‌توانید به سادگی سایت خود را به روز نگه داشته و بر کیفیت محتوای آن بیافزایید. به واسطه وبلاگ می‌توانید به معرفی بیشتر خدمات و محصولات خود پرداخته و به این طریق در کنار معرفی برند خود، اعتماد مخاطبین را بدست آورید و هر چه بیشتر برای آن وقت صرف کنید مخاطبین بیشتری پیدا خواهید کرد و افراد بیشتری با شما آشنا خواهند شد.

افزایش سئو سایت

سایت‌هایی که در زمینه فروش محصول یا ارائه خدمات خاصی فعالیت دارند، در سایت خود صفحات کمی دارند و حتی شاید در مدتی طولانی محصول و یا توضیحی منتشر نکنند، بنابراین با نوشتن وبلاگ برای سایت، می توانیم صفحات بیشتری به سایت خود اضافه کنیم و به عنوان یک سایت فعال از نظر گوگل شناخته شویم.

این مقاله را هم بخوانید:

4 قدم کلیدی تولید محتوا برای سئو گوگل و افزایش ترافیک

افزایش ترافیک سایت و جذب مخاطب

با استفاده از نوشتن وبلاگ، تعداد مخاطبانتان بیشتر شده، با کسب و کار شما آشنا شده و به علت برندینگ شما از طریق وبلاگ نویسی به مشتری شما تبدیل می شوند. همجنین وبلاگ می تواند بهترین مکان برای معرفی محصول و همچنین ارائه کدهای تخفیف جهت خرید محصولاتتان باشد.

مراحل نوشتن وبلاگ

مرحله اول: هدف از نوشتن وبلاگ

ابتدا مشخص کنید هد‌فتان از نوشتن وبلاگ چیست. پشت هر وبلاگ‌ موفقی اهداف تعریف‌شده و روشنی وجود دارد. مدتی زمان می برد تا وبلاگتان بازگشت مالی داشته باشد، بنابراین بهتر است از آن به عنوان ابزاری برای آموزش استفاده کنید و‌ با ایجاد شبکه و پیشرفت‌ حرفه‌ای باعث افزایش فرصت‌های درآمدزاییتان شوید.

مرحله دوم: بازارتان را پیدا کنید

سبک و لحن وبلاگ باید بازتابی از نیازها و علاقه‌مندی‌های مخاطبانتان باشد. برای پیشرفت و تبلیغ باید استراتژی بازاریابی تهیه کنید. مخاطبانتان را به گروه‌های مختلف بخش‌بندی کنید، سپس گروهی را که می‌خواهید مخاطب قرار دهید را انتخاب و کاری کنید مطالب برای آنها ارزشمند و جذاب باشد.

مرحله سوم: مهارت‌های نوشتاریتان را در وبلاگ تقویت کنید

کیفیت محتوای وبلاگ تأثیر قابل توجهی بر اعتبارتان دارد بنابراین باید مطالبی را بنویسید که برای خواننده‌هایتان راحت و قابل درک باشد. وبلاگ‌نویسی با نوشتن متن‌های سنتی تفاوت زیادی دارد. فراموش نکنید که در فضای اینترنت، تصویر و زیبایی‌های ظاهری اهمیت بسیاری دارد و خوانندگان معمولا پس از یک مرور کلی و سریع که معمولا بر اساس ظاهر شکل می‌گیرد، درباره‌ی وبلاگ شما قضاوت می کنند که آیا این مطلب نیاز آن ها را برطرف می کند یا خیر. از تیتر‌ها برای مشخص کردن نکات مهم و برای افزایش جذابیت وبلاگتان از عکس و یا ویدئو استفاده کنید. بهتر است از جمله‌ها و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید که باعث خسته شدن مخاطب نشود و برای اطمینان از اینکه نوشته‌تان برای همه قابل فهم است، از به کار بردن عبارت‌های تخصصی اجتناب کنید. مخاطبان به دلیل جذابیتی که عنوان محتوا دارد روی آن کلیک می‌کنند، پس کاملا روی موضوعی که بلاگ را درباره آن نوشته اید دقت کنید. اگر می‌خواهید درباره‌ی موضوعات مرتبط دیگر نیز صحبت کنید، در وبلاگ های جداگانه درباره‌ آنها بنویسید و در هر کدام را به دیگری لینک کنید. با این کار به خواننده این امکان را می‌دهید که در صورت تمایل، موضوعات دیگری را هم برای مطالعه انتخاب کند. عنوان مطالب که در جلب نظر مخاطب مؤثر است، باید کوتاه و حاوی اطلاعات مفید باشد. عنوان مطلب باید خیلی خلاصه نمایانگر مطلب باشد و خواننده را به مطالعه‌ محتوا ترغیب کند.

مرحله چهارم: برای نوشتن وبلاگ و ارسال مطالب زمان‌بندی کنید

وبلاگ‌ نویسان موفق به طور منظم و طبق زمان بندی مطالب جدیدشان را پابلیش می‌کنند. این کار برای اثبات حرفه‌ای بودنتان و همچنین راضی نگه‌ داشتن خوانندگان لازم است. انتشار مطالب بدون زمان بندی باعث می‌شود مطالب شما قدیمی و دور از مسائل روز به نظر برسد که این کار باعث کاهش مخاطبانتان می گردد. طبق زمان بندی مطالب گوناگونی را درباره‌ موضوعات مختلف بنویسید و سپس در زمان‌بندی تعیین شده آنها را منتشر کنید. هچنین در زمان آزاد خود درباره‌ موضوعات مختلف بنویسید که برای روزهایی که سرتان شلوغ است مطلب آماده داشته باشید. برای نوشتن و ارتقای وبلاگ تان باید ساعت های زیادی را در هفته به آن اختصاص دهید، پس بهتر است مطمئن شوید که وقت و انرژی کافی برای این کار را دارید و به طور منظم زمانی را برای آن در نظر بگیرید.

مرحله پنجم: استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از مؤثرترین ابزارها برای تبلیغ وبلاگ‌ شما هستند که می توان از سایت‌هایی مانند لینکدین، توییتر و فیسبوک نام برد. می‌توانید از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند برای دیده شدن وبلاگ خود استفاده کنید. به عنوان مثال درخواست تبلیغ و یا تعامل در پیجشان کنید و به این صورت مخاطبان بیشتری را هدف قرار دهید، برای مطالب دیگران نظرهای مفید و کارآمد بنویسید. با این کار پس از مدتی نویسندگان این مطالب با مراجعه به وبلاگ‌تان کار شما را جبران خواهند کرد.