دیجیتال مارکتینگ چیست؟ معرفی ابزارهای بازاریابی دیجیتال

   تعریف دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده

به مجموعه فعالیت هایی که جهت تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتال صورت می گیرند، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال گفته می شود که آمیخته ای از بازاریابی، جذب و حفظ مشتری با استفاده از ابزارهای دیجیتال است. به این معنی که شما از ابزارهای الکترونیکی برای بازاریابی محصولات یا خدمات‌ استفاده می‌کنید که می‌تواند بصورت آنلاین یا آفلاین انجام شود.

روش های بازاریابی دیجیتال

در دیجیتال مارکتینگ روش های زیادی وجود دارند که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم.

۱- وب سایت (Website)

وب سایت اصلی ترین و مهم ترین بخش در دیجیتال مارکتینگ است. داشتن وب سایت باعث جذب مشتری می شود. اگر کسب و کار شما فاقد وب سایت باشد، پس جذب مشتری از طریق گوگل ناممکن می شود. وب سایت شما اعتبار شماست و اگرکسب و کارتان وب سایت نداشته باشد از دید مشتریانتان یک برند معتبر دیده نخواهید شد. درست است که طریق اینستاگرام هم می توانید مشتریان دلخواه خود را جلب کنید اما نمی توانید از دیگر ابزارهای دیجیتال مثل ایمیل مارکتینگ برای وفادار سازی آن ها و ارتباط مداوم با مشتریان خود استفاده کنید.

۲- بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جست و جو (SEO)

از روش های دیگر بازاریابی دیجیتال که باعث می شود شما زودتر از رقبایتان در معرض دید مخاطبانتان قرار بگیرید و در آن رقابت بسیاری وجو دارد، سئو است. هدفمند ترین مخاطبینی که خود به دنبال خدمات و محصولاتتان می گردد، چون با توجه به نیازش شما را انتخاب می کند را با بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جست و جو می توانید داشته باشید. در این روش با بهینه سازی سایت که شامل بهینه سازی قالب، سرعت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو، سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه می کنید.

۳- بازاریابی محتوا در دیجیتال مارکتینگ (Content Marketing)

یکی از بهترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا است که برای همه کسب و کارهای آنلاین با هر مقدار سرمایه و بودجه ای مناسب است. در بازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطب می توانید برای رفع نیاز تولید محتوا کنید، چه با نوشتن یک مقاله یا تولید یک ویدئوی آموزشی. با تولید محتوای آموزشی مورد نیاز مخاطب، نیازشان بر طرف شده و سپس به مشتریانتان تبدیل می شوند.

۴- تبلیغات اینترنتی در بازاریابی دیجیتال (Internet advertisement)

تبلیغات اینترنتی انواع گوناگونی دارند. نمونه ای از اثر بخش ترین تبلیغات اینترنتی در دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات کلیکی در گوگل است که از طریق هر سایتی می تواند یک شبه رتبه یک گوگل شود و به سرعت بازخورد بسیار خوبی را دریافت کند. این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که مشکلی از لحاظ هزینه های تبلیغاتی ندارند و می خواهند به سرعت بازخورد خوبی دریافت کنند.

از نمونه های دیگری که می توان برای تبلیغات دیجیتال نام برد، تبلیغات کلیکی در سایت های پر بازدید است. در این روش تبلیغاتی، با توجه به موضوع تبلیغ، خود به صورت هوشمندانه مشخص می شود که چه زمانی و در چه مکان هایی تبلیغات شما به نمایش در آید. تبلیغات کلیکی فقط محدود به نمایش در سایت های بزرگ نمی شود. بلکه شما حتی می توانید تبلیغات خود را در اپلیکیشن های موبایلی نیز به نمایش در آورید.

یکی دیگر از روش های تبلیغات اینترنتی که می تواند برای شما مفید باشد رپورتاژ آگهی است. شما از طریق رپورتاژ آگهی می توانید بک لینک های با کیفیت و دائمی دریافت کنید و ممکن است از طریق لینک منبع، ترافیک سایت شما بالا برود و این روش به برند سازی شما کمک می کند. از مهمترین مزیت های رپورتاژ آگهی این است که به سئوی سایت شما کمک فراوانی می کند.

۵- بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی با ایمیل ابزاری است که موفقیت در هر کسب و کار آنلاینی را تضمین می کند و می تواند مخاطبان بیشتری را به مشتریان وفادارش تبدیل کند. برای درک این موضوع می توانید ایمیل هایی که سایت های بزرگ آخر هفته ها برای شما ارسال می کنند را بررسی کنید. مانند دیجیکالا، اسنپ و …

ایمیل مارکتینگ هم مانند بازاریابی محتوا هم مقرون به صرفه است که مورد توجه بسیاری از کسب و کارهای آنلاین قرار گرفته، هم بازگشت سرمایه بسیار بالایی دارد.

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانید پیشنهاد های ویژه تان را به کاربران سایتتان بدهید و آن ها را مجاب کنید دوباره به سایت شما بیایند. در بازاریابی دیجیتال، ایمیل ابزاری است که هیچ کدام از شبکه های اجتماعی  نمی توانند جایش را بگیرند.

با ایمیل مارکتینگ نه تنها فقط به وسیله آن پیشنهاد خرید محصولی را با ارائه کوپن تخفیف 50 درصدی برای کاربرانتان ارسال می کنید، بلکه می توانید فروش های بی نظیری را در همان لحظات ابتدایی که کاربر تازه با سایت شما آشنا شده است ایجاد کنید.

۶- بازاریابی ویدیویی (Video Marketing)

بسیاری از مخاطبان هستند که دیدن ویدئو را به خواندن مقاله ترجیح می دهند. ویدئو ها به علت احساس اطمینان بیشتری که در مخاطب ایجاد می کنند، تاثیر گذاری خیلی بیشتری به نسبت فرمت های دیگر دارند. در دیجیتال مارکتینگ هم همینطور است. در بازاریابی دیجیتال زمانی که یک ویدئوی تاثیر گذار تبلیغاتی بسازید، خیلی راحت می توانید مخاطبان زیادی را به کسب و کارتان علاقه مند کنید.

۷- شبکه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتالی (Social Media)

از دیگر ابزارها در دیجیتال مارکتینگ، شبکه های اجتماعی هستند. امروزه کاربران از موبایل برای رفع بسیاری از نیازهای خود استفاده می کنند. به همین دلیل باعث می شود که بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی بگذرانند و این یکی از بهترین روش ها برای راه اندازی کمپین های تبلیغاتی است که می تواند بهترین بازدهی ها را برای هر نوع کسب و کار بوجود آورد. افرادی هستند که بدون داشتن سایت و به صورت کاملا رایگان توسط شبکه های اجتماعی، کسب درآمد های بالایی را برای خود برپا کرده اند.

۸- بازاریابی پیامکی در بازاریابی دیجیتال (SMS Marketing)

یکی ابزارهای فوق العاده قوی و زودبازده تبلیغاتی در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ است که در ایران به درستی از آن استفاده نمی کنند. این روش برای همه کسب و کارها جوابگو نیست و این تصور اشتباه باعث شده تا خیلی از کسب و کارها نتوانند از آن نتیجه مطلوبی بگیرند.

اگر قواعد این روش از بازاریابی را به خوبی بدانید می توانید بازدهی خیلی خوبی از این ابزار قدرتمند داشته باشید. یکی از ابزارهای مهم در ارتباط با مشتریان و وفادارسازی آن ها ابن روش است که خیلی از کسب و کارهای آنلاین و حتی آفلاین از آن به خوبی استفاده می کنند.

اس ام اس مارکتینگ صرفا شامل ارسال پیامک های تبلیغاتی و تخفیف های دوره ای نمی شود، بلکه یک ابزار مهم بازاریابی دیجیتال در ارتباط با مشتریان است. برای مثال اگر مشتری در سایت شما عضو و خرید کند، بهتر است که با ازسال یک پیام از عضویت و خریدش از سایت تشکر کنید، و یا اینکه سالروز تولدشان را تبریک بگویید و حتی هدیه ای ارسال کنید. این ارتباط مستمر با مشتری حس خوبی را برایشان ایجاد می کند و باعث وفاداری مشتری می شود.

۹- ارسال اعلان ها در دیجیتال مارکتینگ (Push Notification)

یکی از جدیدترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ، پوش نوتیفیکیشن است و ما در اپلیکیشن های موبایلی این روش را بیشتر مشاهده می کنیم که بدون دریافت اطلاعات مشتریان می توانید برای آن ها پیام هایی به صورت اعلان ارسال کنید. در این روش پیام های اعلان به صورت نوتیفیکیشن در موبایل ها ظاهر می شود. یعنی زمانی که شما در حال استفاده از گوشی موبایل خود هستید تبلیغاتی به صورت پوش نوتیفیکیشن بر روی صفحه نمایش شما ظاهر می شوند. این روش هم یکی از جدیدترین و بهترین روش های دیجیتال مارکتینگ است. با استفاده از این روش، پیام های زیادی از بسترهای مختلفی در روز برای کاربران اینترنت ارسال می شود که می توانید از این روش برای ارتباط با مشتریان خود و ارسال پیام های لحظه ای استفاده کنید.