۶ ایده خلاقانه راه اندازی کسب و کار جدید با سرمایه کم – قسمت اول

امروزه برای راه اندازی بسیاری از کسب و کارها، نیازمند زمان و هزینه زیاد با ریسک بالا و همچنین پشتیبانی مالی زیادی می باشند. ولی بسیاری هستند که این امکان را برای راه اندازی، کسب درآمد و گسترش آن را ندارند. البته مشاغل کوچکی با سرمایه گذاری بسیار اندک و همچنین میزان ریسک بسیار کمتر وجود دارند که نیازی به هزینه های پیش پرداخت و تدارکات آن ندارند.

این مشاغل کوچک برای کسانی که می خواهند برای خود یک کسب و کار راه اندازی کنند و همچنین کسانی که می خواهند شغل دومی را نیز در کنار کار اصلی خود داشته باشند، مناسب است. ولی در عین حال نیاز به برند سازی و بازاریابی هم دارند.

ایده های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

۱- کسب و کار با روش دراپ شیپینگ Dropshipping

در این روش، نیازی به خرید کالا توسط شما و سپس اقدام به بازاریابی و فروش نیست. بلکه شما با شخص و یا اشخاصی که تامین کننده آن اقلام هستند، مذاکره می کنید که کالای مورد نیاز شما را برایتان رزرو، و در صورت سفارش مشتری، اقدام به ارسال کالای مورد نظر نمایند.

شما می توانید محصولات مورد نظرتان را که می خواهید برای فروش به مخاطبانتان معرفی کنید را از تامین کنندگان داخل و یا حتی خارج از کشور تامین کنید. ولی قبل از آن از کیفیت کالا، رساندن سفارش در زمان تعیین شده و مورد اطمینان بودن آن ها، اطمینان حاصل کنید. زیرا در غیر این صورت، در اعتماد مشتریان شما تاثیر نامطلوبی خواهد داشت.

زمانی که مشتریان شما، اقدام به خرید کالایی می کنند، سفارش محصول مورد نظر برای تامین کننده ارسال می شود. ولی با این حال باز هم شما مسئول بازاریابی و ارائه خدمات به مشتریان خود هستید.

۲- طراحی بر روی تی شرت و … و فروش آن ها

از راه های دیگر کسب و کار با سرمایه کم، میتوان با طراحی های جالب و زیبا بر روی تی شرت،کلاه، کاپشن، کیف، قاب گوشی و… مشتریان بسیاری را جلب و ترغیب به خرید نمود.

در این راه شما می توانید با خریداری تی شرت، کلاه، قاب گوشی و دیگر اقلام به صورت عمده و با چاپ و یا دوخت طرح های جالب بر روی آن ها، اقدام به ایجاد کسب و کار کنید. این نکته را مد نظر داشته باشید که خرید این اقلام به صورت عمده، بسیار به صرفه تر از خرید آن ها به صورت تکی است و با این کار می توانید مبلغ بسیار زیادی را از لحاظ مالی صرفه جویی کنید.

ولی اگر خودتان نمی توانید طرح های مورد نظرتان را پیاده سازی کنید، می توانید با کسی که در این کار تخصص دارد صحبت، و بعد از طراحی طرح های مورد نظر شما، آن ها به چاپ خانه و یا کارگاه مورد نظرتان بفرستید تا بر روی کالاهای شما چاپ و یا دوخته شوند.

از راه های دیگر در این زمینه هم می توانید برای جلب مشتری بیشتر، طرحی را که مشتری مد نظرش است را برایش تولید و ارسال کنید.

۳- نوشتن کتاب و فروش آن

اگر شخصی دست به قلم هستید و در زمینه نوشتن کتاب مهارت دارید، یکی از راه های ایجاد درآمد، نوشتن کتاب است. زمینه های بسیاری مانند آشپزی، رمان، طنزو.. وجود دارند که می توانید به صورت کتاب های الکترونیکی و یا حتی کتاب های صوتی در آن زمینه بنویسید.

در ابتدا می توانید نوشتن را به صورت وبلاگ شروع و کم کم مخاطبان خود را جذب کنید… این روش بسیار ایمن است و شما به سرمایه ای برای شروع کار نیاز ندارید. بعد از جذب مخاطب و شروع به نوشتن کتاب های خود و قرار دادن آن ها برای نمایش و فروش آن ها به صورت دیجیتال در اپلیکیشن های مربوطه، می توانید اقدام به نشر آن ها به تعداد بالا و شروع به کسب درآمد بیشتر کنید.

۴- کسب درآمد از طریق فروش محصولات و آموزش های دیجیتال

برای این کار می توانید بر اساس مهارتی که دارید، اقدام به آموزش و یا فروش محصولات به صورت آنلاین و یا دیجیتال کنید.

برای مثال، اگر می توانید در هر زمینه ای که دانش آن را دارید، به صورت تصویری اقدام به فیلمبرداری با کیفیت مطلوب نموده و به صورت دیجیتال به فروش برسانید، و یا اینکه اقدام به برگذاری کلاس های آنلاین نمایید و به صورت مجازی برای کسانی که طالب آن هستند، آموزش دهید.

راه دیگری برای فعالیت در این زمینه این است که می توانید عکس های لایسنس داری را که توسط سایت های خارجی به فروش میرسند، ولی اکثر ما به این دلیل که نمی توانیم به صورت دلار پرداخت کنیم، برای آن ها اقدام به خرید و کسب درآمد از این راه کنیم.

۵- کسب درآمد از طریق عکاسی و چاپ پوستر

اگر در زمینه عکاسی و چاپ تخصصی دارید، می توانید با عکاسی تبلیغاتی، شروع به کسب درآمد کنید. به این صورت که با تولید کنندگان محصولات مختلف و یا شرکت های تبلیغاتی، مذاکره کنید و پس از توافق، از محصولاتشان، عکاسی تبلیغاتی انجام دهید و کسب درآمد کنید.

راه دیگری هم وجود دارد. میتوانید با عکاسی از مناظر زیبا و چاپ آنها درآمد کسب کنید. به این گونه که به عنوان مثال با ایجاد یک سایت و یا به وسیله شبکه های اجتماعی، عکس هایی را که از مناظر گرفته اید را به نمایش گذاشته و در صورت سفارش، اقدام به چاپ آن ها نموده و کسب درآمد کنید.

این مقاله را هم بخوانید:

برندسازی و برندینگ و 6 قدم کلیدی در برندینگ موفق

۶- شرکت در کارهای خیرخواهانه

یکی از راه هایی که می توانید بوسیله آن جذب مشتری و افزایش فروش داشته باشید، شرکت در کارهای خیرخواهانه است. به این معنی که شما می توانید بخش کوچکی از درآمد خود را به کارهای خیر اختصاص دهید. برای اینکه مخاطبان به راحتی بتوانند به شما اعتماد کنند، می توانید پس از جمع شدن مقداری از مبلغ مورد نیاز، آن را صرف کمک به افراد نیازمند، پناهگاه های کمک رسانی به حیوانات بی گناه و… کنید و عکس هایی از آن را در شبکه های اجتماعی و یا سایت خود به نمایش بگذارید. اینگونه مشتریان خود را ترغیب به خرید و شرکت در این امر خیر می کنید، و همچنین درآمدتان را نیز افزایش می دهید.