رتبه الکسا چیست و چگونه آن را کاهش دهیم؟

الکسا چیست؟

یکی از ابزارهای رتبه بندی سایت، رتبه الکسا (ALexa Rank) است که در واقع میزان محبوبیت سایت شما نسبت به سایت های دیگر است و با بررسی آن می توانید وضعیت سایتتان را با سایت های دیگر مقایسه کنید. البته رتبه سایت ممکن است به تعداد دفعاتی که سایت شما بازدید می شود هم بستگی داشته باشد.

رتبه الکسا، معیار بسیار مهمی برای کسب و کار می باشد. زیرا رقبا با استفاده از آن به بررسی و ارزیابی سایت شما می پردازند تا بتوانند دلایل موفقیت شما را شناسایی کرده و با استفاده از آن ها، رتبه سایت خود را نیز بالا بیاورند. در واقع، میزان موفقیت وب سایت، به رتبه الکسا وابسته است.

الکسا چگونه سایت شما را رتبه بندی می کند؟

سایت الکسا، روزانه بازدیدکنندگان شما را در طول ۳ ماه گذشته بررسی می کند و بر اساس آن، سایت شما را رتبه بندی میکند. در واقع یک سایت با بیشترین بازدید کننده را در رتبه اول و سایت هایی با کمترین بازدید را در رتبه های میلیونی قرار می دهد.

ولی اگر از یک سایت، هیچ گونه بازدیدی نشده باشد را اصلا رتبه بندی نمی کند.

ترفندهای بهبود رتبه الکسا

۱- تولید محتوای جذاب

با تولید محتوای جذاب و به روزرسانی دائمی مطالب سایت، می توانید مخاطبان خود را بیش از پیش جذب سایتتان کنید تا ترغیب شوند که روزانه از سایت شما بازدید کنند. همچنین اگر محتوای سایت شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند نیز باعث افزایش رتبه الکسا سایتتان می شوند. زیرا با این کار بازدیدکنندگان بیشتری به سایت شما مراجعه و به این گونه باعث افزایش رتبه الکسا سایتتان می شوند.

۲- لینک دهی به وبلاگ های دیگر سایت خود و سایت های دیگر

اگر شما در زمان نوشتن یک وبلاگ، نوشته خود را به مطالب مشابهی که در سایت خود و یا سایت های دیگر وجود دارند لینک کنید، به این صورت اعتبار کسب می کنید. زیرا از این طریق باعث می شوید که بازدیدکنندگان به وبلاگ های دیگرتان نیز مراجعه کنند و به علت بالا رفتن بازدید، رتبه سایت نیز افزایش پیدا می کند. همچنین اگر مطالب شما در سایت های دیگر نیز لینک شده باشند، به این طریق کاربران به سایت شما نیز مراجعه خواهند کرد.

۳- استفاده از کلمات کلیدی مناسب

در زمان نوشتن وبلاگ، حتما از کلمات کلیدی مرتبط استفاده و سایت خود را بهینه سازی کنید. زیرا از این طریق، مخاطبان با جست و جوی کلمات کلیدی در موتورهای جست و جو، می توانند سایت شما را نیز مشاهده و به این ترتیب با افزایش بازدید از سایتتان، باعث بالا رفتن رتبه الکسا سایت شوند.

۴- استراتژی رقبا را بررسی کنید

تجزیه و تحلیل کردن سایت رقبا در استراتژی بالا بردن رتبه الکسا بسیار مهم است. با این روش می توانید ترفندهای آنان را در موفقیت سایتشان بررسی و از آن برای بهبود و بالا بردن رتبه سایتتان استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید:

5 عامل مهمی که قاتل سئوی وبسایت شماست

۵- بهبود سئو سایت

یکی از استراتژی های مهم در بهبود رتبه الکسا، این است که بر روی سئو سایت خود به بهترین شکل ممکن کار کنید. زیرا به این وسیله سایت شما در موتورهای جست و جو نمایش داده می شود، کاربران بیشتری به سایتتان مراجعه میکنند که این خود باعث کاهش رتبه الکسا سایت شما می شود.