5 عامل مهمی که قاتل سئوی وبسایت شماست

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از کسب و کارها به صورت اینترنتی و آنلاین خدمات خود را ارائه می دهند. برای اینکه بتوانند رتبه وب سایت خود را با افزایش دیده شدن در نتایج موتورهای جستجو بالا ببرند، باید تلاش کنند که سایت خود را بهینه سازی کرده که این کار تأثیر مثبتی بر روی سئو سایت دارد و در اصطلاح به آن “سئو مثبت” گفته می شود. ولی اگر این روند را به صورت اشتباه انجام دهند، عملکرد آن برعکس شده، رتبه سایت پایین آمده و سئو سایت منفی می شود که در اصطلاح به آن “سئو منفی” گفته می شود. اگر این اتفاق بیافتد، تعداد دفعاتی که ممکن است سایت شما در نتایج جستجو به نمایش در بیاید، کمتر شده و حتی ممکن است دیده هم نشود.

سئو منفی

به مجموعه کارهایی که برای بهینه سازی سئو و بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جست و جو ولی به صورت اشتباه و غیر عمد انجام می شود، سئو منفی، SERP و یا (Search Engine Results Pages) گفته می شود.

البته کسانی هم به طور عمد برای پایین آوردن رتبه سایت و به منظور رقابت با کسب و کار شما، اقدام به حملات منفی سئو می کنند تا بتوانند شما را از میدان رقابت بیرون کنند.

اقداماتی که موجب سئو منفی می شوند

۱- لینک دهی اشتباه

یکی از راه هایی که میتوانید به وسیله آن رتبه خود را در نتایج موتورهای جست و جو بالا ببرید، استفاده از لینک دهی و یا به اصطلاح بک لینک (back link) در سایت های مربوط به حوزه کارییتان است. ولی اگر این کار به صورت اشتباه انجام شود، گوگل با استفاده از الگوریتم های خود، آن ها را شناسایی کرده و به همین دلیل، برای سایت شما جریمه هایی را تعیین می کند.

۲- کپی رایت

یکی از دلایلی که اکثرا باعث سئو منفی و افت رتبه سایت در موتورهای جست و جو می شود، کپی محتوای سایت های دیگر و استفاده از آن ها برای مطالب سایت است. بسیاری از کسانی که می خواهند برای سایتشان وبلاگی را نوشته و منتشر کنند، به دلیل اینکه نمی خواهند برای نوشتن آن وقت صرف کرده و یا حوصله نوشتن برای موضوع مورد نظرشان را ندارند، با مراجعه به سایت های مرتبط دیگر، کپی کردن مطالب و قرار دادن آنها در سایت خود، حق کپی رایت را زیر پا گذاشته و به این ترتیب توسط گوگل شناسایی و جریمه می شوند. در واقع زمانی که گوگل، محتوای یکسانی را در چندین وب سایت تشخیص دهد، رتبه وب سایتی که محتوا را کپی کرده را پایین آورده و باعث کمتر دیده شدن آن می شود.

۳- کلیک های تقلبی

کلیک ها بر روی رتبه بندی سایت نقش به سزایی دارند. ولی کلیک های تقلبی یا کلیک فراد (click fraud) می توانند به عنوان حمله تلقی شوند و رتبه سایت را پایین آورده و تاثیر منفی بر روی سئو سایت داشته باشند.

ممکن است رقبای شما برای اینکه بتوانند به راحتی باعث ریزش رتبه سایت و بیرون کردن شما از میدان رقابت شوند، دست به حملات کلیکی بزند. این نوع حملات می توانند در صورت تکرار به دفعات زیاد،  منجر به پایین آمدن رتبه سایت در نتایج موتورهای جست و جو و یا همان SERP شوند.

۴- سرعت سایت

زمانی که کاربران با مراجعه به سایت و سرعت پایین آن در بارگذاری صفحات روبرو شوند، اقدام به ترک سایت می کنند. در این شرایط، سایت شما با سئو منفی روبرو می شود. به همین دلیل برای مقابله با این مسئله، باید هرچه سریع تر اقدام به بالا بردن سرعت بارگذاری اطلاعات سایت به وسیله نصب کردن پلاگین های مربوطه و یا تماس با پشتیبانی سایت خود نمایید تا از پایین آمدن رتبه وب سایتتان در موتورهای جست و جو جلوگیری کنید.

این مقاله را هم بخوانید:

4 قدم کلیدی تولید محتوا برای سئو گوگل و افزایش ترافیک

۵- استفاده نادرست از کلمات کلیدی

بهترین راه برای بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جست و جو و بهینه سازی سئو، استفاده از کلمات کلیدی است. ولی این کار اگر به درستی انجام نشود نتیجه برعکس خواهد داشت.

به عنوان مثال شما از یک کلمه کلیدی در یکی از وبلاگ های خود استفاده می کنید. ولی به اشتباه، از تعداد دفعات مورد نظر فراتر رفته و با این کار باعث سئو منفی می شوید.

برای جلوگیری از این مشکل، می توانید با نصب افزونه های موجود که در همین زمینه وجود دارند، از تعداد دفعاتی که از کلمه کلیدی مورد نظر استفاده کرده اید، مطلع شده و از این مشکل پیشگیری کنید.