آموزش تصویری استعلام دامنه از سایت who.is

در زمان طراحی سایت مورد نظر ابتدا باید برای آن، نامی مناسب و یا همان نام دامنه را انتخاب کنید که در واقع همان آدرس منحصر به فردی است که برای دسترسی به وب سایتتان تعیین می کنید. به عبارتی دیگر همان آدرس اینترنتی که کاربران به وسیله آن وارد سایتتان می شوند. قبل از اینکه دامنه مورد نظرتان را ثبت کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که کسی قبلا آن را خریداری نکرده باشد. برای استعلام دامنه مورد نظر می توانید به وب سایت who.is مراجعه کنید. به این صورت که با مراجعه به این سایت می توانید از آزاد بودن دامنه مورد نظر مطلع شوید و در صورتی که آزاد نبود، نام صاحب دامنه و تاریخ انقضای آن و دیگر اطلاعات آن را نیز می توانید مشاهده کنید.

مراحل استعلام دامنه در وب سایت who.is

برای استعلام دامنه و اطلاع از آزاد بودن آن وارد وب سایت who.is می شوید.

who.is

نام دامنه را در فیلد بالا به صورت کامل وارد می کنید.

برای مثال استعلام دامنه آزاد، می توان به digikalaaaaa.com اشاره کرد.

در اینجا مشاهده می کنید که دامنه digikalaaaaa.com و همچنین در کادر زیر دامنه net. و org. نیز آزاد (Available) می باشند. پس شما می توانید از شرکت های ارائه دهنده خدمات دامنه، اقدام به تهیه دامنه مورد نظر کنید.

در ادامه مثال استعلام دامنه ای را می زنیم که آزاد نیست و شما امکان خرید آن را ندارید, ولی می توانید از اطلاعات دامنه استعلام بگیرید.

در اینجا به digikala.com اشاره می کنیم.

در اینجا بعد از گرفتن استعلام دامنه مورد نظر با پیغام digikala.com is already registered روبرو می شوید. در اینجا متوجه می شوید که digikala.com آزاد نیست و همانطور که مشاهده می کنید حتی دامنه های net. و org. هم به اصطلاح (taken) گرفته شده اند و آزاد نیستند.

در قسمت پایین تر آن در قسمت Registrar Info اطلاعات مربوط به رجیسترار ثبت کننده دامنه را نمایش می دهد.

پس از گرفتن استعلام دامنه، در کادر Important Dates اطلاعات  مربوط به تاریخ انقضا، تاریخ ثبت دامنه و تاریخ آپدیت دامنه را نمایش می دهند. برای مثال Expires On یا همان تاریخ انقضا، دامنه دیجیکالا در تاریخ 2029/11/07 منقضی می شود، Registered On در تاریخ 2006/11/07 ثبت و Update On یا همان آخرین تاریخ بروز رسانی، در تاریخ 2020/04/27 آپدیت شده است.

Expires On: تاریخ منقضی شدن دامنه.

Registered On: تاریخی که دامنه برای اولین بار ثبت شده است.

Update On: تاریخی که در آن دامنه بروزرسانی برای تغییر DNS, تغییر وضعیت دامنه (منقضی و یا فعال)، تمدید دامنه و یا تغییر مالکیت داده باشد در این قسمت ثبت می گردد.

پس از گرفتن استعلام دامنه، در کادر Name Servers نام DNS های متصل شده به دامنه و یا سرور های آن دامنه را نشان می دهد و مشخص می کند که از میزبانی کدام شرکت استفاده کرده است.

همچنین بعد از گرفتن استعلام دامنه، در قسمت Registrar Data می توانید اطلاعات کامل تری از این دامنه را مشاهده کنید.

برای قسمت های مهم Registrar Data می توان به این موارد اشاره کرد.

این مقاله را هم بخوانید:

دامنه چیست؟ انواع دامنه و مناسب ترین آن ها

در صورتی که استعلام دامنه ir. را داخل این وب سایت بگیرید، این اطلاعات کمی متفاوت هستند و موارد بالا را مشاهده نمی کنید و فقط قسمت Registrar Data برای شما نمایش داده می شود که از این قست می توانید تمام اطلاعاتی مانند Important Dates, Registrar Info و Name Servers را که در استعلام دامنه com. میتوانستید مشاهده کنید را در قسمت Registrar Data مشاهده کنید.