یاهو، از عرش تا فرش

یاهو (Yahoo)، برای خیلی از ما بسیار نوستالژیک است. این شرکت در سال ۱۹۹۴ توسط ۲ مهندس برق فارق التحصیل از دانشگاه استنفورد، به نام های جری یانگ (Jerry Yang) و دیوید فیلو (David Filo) پایه گذاری شد. در ابتدا نام این سایت با عنوان (Jerry and David’s Guid to the World Wide Web) شروع به فعالیت کرد. ولی بعد از گذشت حدود ۳ ماه از شروع کار خود، به yahoo تغییر نام پیدا کرد.

معنی کلمه یاهو:

کلمه انگلیسی Yahoo, از حروف اول جمله (Yet Another Hierarchial Officious Oracle) تشکیل شده است.
کلمه (Hierarchial), نشانه رویکرد لایه محوری یاهو در پایه ریزی پایگاه داده های خود بوده است. دلیل لایه محور بودن یاهو نیز این بوده است که جری و دیوید به دنبال راهی بوده اند تا بتوانند سایت های مفید و مرتبط با علاقه مندی های خود را در اینترنت پیدا کنند. به همین دلیل لیستی از آن ها تهیه کردند. ولی به دلیل زیاد بودن تعداد آن ها، مجبور به دسته بندی موضوعی آن ها شدند. ولی همچنان در هر دسته، تعداد بسیار زیادی سایت وجود داشت. همین موضوع باعث شد تا آن ها زیردسته هایی را تعریف کنند و به همین دلیل یاهو با دسته بندی لایه محور شروع به کار کرد.
(Officious)، نماد کارمندانی بود که در محل کار خود، از یاهو برای جست و جو در اینترنت برای دست یافتن به اطلاعات لازم استفاده می کردند.
(Oracle)، به معنای منبع حقیقت و خرد بوده است. البته بعدا اعلام کردن که کلمه یاهو، از “نژاد افسانه ای از انسان ها در داستان های گالیور” برگرفته شده است.

دلیل تغییر yahoo به !yahoo

جری و دیوید می خواستند که یاهو، نقش یک پل ارتباطی میان کاربران و سایت های اینترنتی را ایفا کند و به عنوان یک مرجع کامل از سایت های اینترنتی (Web Directory) باشد. به این طریق کاربران می توانستند با مراجعه به این مرجع و جست و جوی موضوع مورد نظرشان، سایت های مرتبط را پیدا و از آن ها استفاده کنند.
جری و دیوید، یاهو را در سال ۱۹۹۵ با دامنه yahoo.com، برای سایت خود ثبت کردند. ولی ۳ ماه بعد با چالشی روبرو شدند. زیرا قبل از ثبت این دامنه، کلمه یاهو برای سس باربیکیو، نوعی شناور آبی و برندی از چاقو ثبت شده بود. همین امر باعث شد تا آن ها علامت تعجبی را بعد از کلمه یاهو قرار دهند و این گونه شد که برند !Yahoo را به وجود آوردند.

اقداماتی که یاهو در طی چندین سال برای گسترش کسب و کار انجام داد:

یاهو، از عرش تا فرش

در سال ۱۹۹۵، کمپانی سکویا (Sequoia)، که به دلیل سرمایه گذاری هایش در اپل، آتاری، سیسکو و اوراکل شناخته می شد، با مبلغی حدود ۳ میلیون دلار، در یاهو سرکایه گذاری کرد.
در سال ۱۹۹۶، سهام یاهو در وال استریت با قیمت اولیه هر سهم ۲۴/۵ دلار، بعد از ۱ ساعت با قیمت ۴۳ دلار و بعد از آن، تنها در عرض ۱۰ دقیقه با افتی شدید و با قیمت هر سهم یعنی ۳۳ دلار کاهش یافت که ارزش این شرکت را به ۸۴۸ میلیون دلار رساند.
در سال ۱۹۹۸، با راه اندازی درگاه وب (Web Portal), با شرکت های فعال در این حوزه مانند America Online, Lycos و Excite وارد رقابت شد.
در سال ۱۹۹۸، ۲ دانشجوی دکتری دانشگاه استنفورد به نام های لری پیج و سرگئی برین مفهوم رتبه صفحه (Page Rank) را به عنوان الگوریتمی برای جست و جو در سطح اینترنت و راهی سریع برای دسترسی به اطلاعات معرفی کردند. در همان سال، مبلغ ۱ میلیون دلار برای فروش این الگوریتم، به یاهو پیشنهاد دادند و یاهو این پیشنهاد را رد کرد که این الگوریتم در نهایت به یکی از رقبای سر سخت یاهو، یعنی گوگل (Google) تبدیل شد.
در بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰، یاهو به جای اینکه در توسعه موتور جست و جوی خود سرمایه گذاری کند، اقدام به خریدن وب دایرکتوری های دیگر کرد تا نقاط ضعف خود را جبران کند. ولی در نهایت در سال ۲۰۰۰ مجبور به استفاده از موتور جست و جوی گوگل شد که همین امر باعث افزایش شهرت و رشد سریع گوگل شد.

در سال ۲۰۰۱ نیز با اشتباه در انتخاب مدیر ارشد اجرایی (CEO) به نام تری سمل (Terry semel), برای سرعت توسعه موتور جست و جوی خود، به دلیل هیچ گونه اطلاعات کافی در زمینه اینترنت و فناوری نداشت و همین امر موجب شروع شکست کمپانی یاهو شد و تا سال ۲۰۰۵ بیشتر از ۵۰٪ از سهم خود از بازار موتورهای جست و جو را از دست داد و در همین حین، کمپانی گوگل توانست با رشدی سریع تا سال ۲۰۰۷، جایگاه خود را با سهم ۸۰٪ در بازار موتور جست و جو، تثبیت کند.

در سال ۲۰۰۵، کمپانی یاهو با خرید ۴۰٪ از سهام کمپانی علی بابا به ارزش ۱ میلیارد دلار، شروع به فعالیت در حوزه های دیگر فناوری کرد. البته در همین سال نیز Flickr را نیز به ارزش ۴۰ میلیون دلار، خریداری نمود تا در کنار yahoo photos استفاده شود.

در سال ۲۰۰۶ نیز، تصمیم به خریداری فیسبوک به ارزش ۱ میلیارد دلار گرفت که در نهایت، مارک زاکربرگ، صاحب امتیاز فیسبوک این پیشنهاد را قبول نکرد.

در سال ۲۰۰۸، کمپانی مایکروسافت پیشنهادی به ارزش ۴۴/۶ میلیارد دلار را برای خرید کمپانی یاهو مطرح کرد، ولی سهامداران این کمپانی این پیشنهاد را قبول نکردند. ولی این تصمیم اشتباه بود و یاهو دیگر هیچوقت به این مقدار ارزش گذاری نشد.

در سال ۲۰۱۲، این کمپانی مجبور به تعدیل ۱۴٪، یعنی حدود ۲۰۰۰ نفر از کارمندان خود شد که باعث ۳۷۵ میلیون دلار صرفه جویی در هزینه های این کمپانی شد.

در همان سال، ماریسا مایر (Marissa Mayer)، یکی از مدیران ارشد کمپانی گوگل، به عنوان مدیر ارشد اجرایی یاهو انتخاب شد و توانست عنوان جوان ترین مدیر عامل ۵۰۰ شرکت فورچون را از آن خود کند.

در سال ۲۰۱۳، یاهو با سرکایه گذاری سنگینی در صنعت تولید موبایل و با خرید سهام Tumblr به ارزش ۱/۱ میلیارد دلار، وارد صنعت شبکه های اجتماعی و ارتباطات شد. همچنین با سرمایه گذاری به ارزش ۶۵ میلیون دلار برای خرید Rockmelt، که یک مرورگر وب شبکه اجتماعی (Social Media Web Browser) و تصاحب BrightRoll و پرداخت ۶۴۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴، در حوزه تبلیغات ویدئویی، شروع به فعالیت کرد.

به دلیل سرمایه گذاری های یاهو در سال ۲۰۱۳، این تغییرات اثر مثبتی در بالا رفتن ارزش سهام این کمپانی شد و تنوانست بعد از ۲ سال، با ۱۹۷ میلیون بازدید کننده از گوگل با ۱۹۲ میلیون بازدید کننده پیشی بگیرد.

این کمپانی تا سال ۲۰۱۵، نزدیک به ۱۱۴ شرکت را خریداری کرد تا کسب و کار خود را گسترش دهد. ولی هیچ کدام از این اقدامات، نتوانست از ضرر ۴/۴ میلیارد دلاری این کمپانی جلوگیری کند.

در سال ۲۰۱۶، کمپانی یاهو، افشای اطلاعات ۱ میلیارد کاربر را در سال ۲۰۱۳، و ۵۰۰ میلیون کاربر را در سال ۲۰۱۴ تائید کرد که تا آن زمان بزرگترین افشای اطلاعات در اینترنت بود و همین امر باعث شد تا در سال ۲۰۱۷، سهامداران این کمپانی مجبور به فروش این کمپانی به ارزش ۴/۴ میلیارد دلار به کمپانی Verizon و همچنین انتقال سهام شرکت علی بابا به شرکتی به نام Altaba شوند.

این مقاله را هم بخوانید:

لوگوی فایرفاکس، تاریخچه و تغییرات آن در طول زمان

تمامی این اتفاقات، باعث شکست یاهو در دنیای اینترنت و فناوری و همچنین فراموشی و جایگزینی آن با موتور جست و جوی گوگل شد.

بسیاری از کسانی که از ایمیل برای نوشتن نامه و یا انتقال اطلاعات استفاده می کردند، یاهو اولین گزینه شان بود. ولی با وجود اینکه نزدیک به ۲۰ سال از زمان رونمایی و شروع به کار این وب سایت و خدمات آن می گذرد، دیگر مانند گذشته از محبوبیت زیادی برخوردار نمی باشد و دیگر کسانی که زمانی اولین ایمیلشان را از این وب سایت دریافت کرده بودند، حتی آن را چک و یا استفاده نمیکنند و آن را به دست فراموشی سپرده اند.
از خدماتی که وب سایت یاهو ارائه می داد، می توان به ایمیل، مسنجر، اطلاعات کاملی از خبرهای جهانی، اطلاعات آب و هوا و ارزش سهام شرکت های مختلف اشاره کرد.