چگونه برند سازی کنیم تا یک برند بین المللی داشته باشیم

در دنیای مدرن امروزی، یکی از راه های رسیدن به موفقیت و رقابت با کسب و کارهای بزرگ، برند سازی در مقیاس جهانی است.

زمانی که یک برند را با تمامی موانعی که بر سر راهمان است، شکل می دهیم و تصمیم به گسترش آن می گیریم، این کار به اندازه کافی برایمان چالش برانگیز است. اما زمانی که حرف از گسترش برند در کشورهای دیگر و جهانی شدن آن به میان می آید، سوالات و چالش های بسیار زیادی در ذهنمان شکل می گیرد، همچنین موانع و چالش های بسیار زیادتری را نسبت به گذشته سر راهمان قرار می دهد که باید با آن ها مقابله کنیم.

بسیاری از برند های ایرانی، توانایی ورود به بازارهای جهانی را دارند. ولی به دلیل نداشتن یک برنامه برند سازی حرفه ای، هنوز جایگاه خود را در بازار جهانی پیدا نکرده اند.

برند سازی بین المللی

بازاریابی و برند سازی (ITC (International Trade Center به صادرکنندگان کشورهای در حال توسعه، کمک می کند تا به صلاحیت بازاریابی استراتژیک و عملیاتی خود دست یابند و بازاریابی و برند سازی کسب و کار خود را ارتقا دهند.

مواردی که برای برند سازی و جهانی شدن باید به خاطر داشته باشیم:

یکی از بزرگترین چالش ها برای گسترش و توسعه برند در کشورهای دیگر، سازگاری با فرهنگ مناطق مختلف و در عین حال ثابت نگه داشتن کلیت برند است.

به این صورت که باید نیاز مشتریانتان را برطرف کنید و در عین حال کلیت برندتان را ثابت نگه دارید. این کار در ظاهر بسیار ساده ولی در عمل، کاری بسیار سخت و دشوار است.

بهترین راه برای جهانی شدن یک برند به قوی ترین شکل ممکن، برنامه ریزی و نظارت دقیق است.

۱- کتابچه راهنمای برندتان را تهیه کنید

قبل از آنکه بخواهید برندتان را در سطح جهانی توسعه دهید، ابتدا باید برندتان را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید.

اگر اقدام به ایجاد نمایندگی کردید، در وهله اول مطمئن شوید کسانی که به عنوان نماینده برند شما مشغول به کار هستند، از تمامی دستورالعمل ها آگاهی لازم را داشته باشند تا به بهترین شکل ممکن برند شما را گسترش دهند.

مواردی که باید در دستورالعمل های یک برند تعریف شوند، شامل قوانین استفاده از لوگو، پالت رنگی، مود بورد، فونت های مجاز، لحن و سایر عناصر بصری هستند.

۲- لوگو و هویت بصری کسب و کار خود را بررسی و بازنگری کنید

زمانی که تصمیم به ارتقا کسب و کار و برند خود در سطح جهانی گرفتید، حتما لوگو و هویت بصری کسب و کارتان را مورد بررسی قرار دهید تا از هرگونه تشابه به لوگو های خارجی دیگر و استفاده از کلمه و یا نشانه ای که در فرهنگی دیگر به عنوان نشانه ای ناخوشایند است، جلوگیری شود.

۳- درباره تفاوت های فرهنگی و زبانی، اطلاعات لازم کسب کنید

زمانی که می خواهید کسب و کار خود را در مناطق و یا کشورهای دیگر گسترش دهید، قبل از این کار باید درباره فرهنگ، آداب و رسوم، زبان و… که در نحوه درک برند تاثیر بسزایی دارند، تحقیق کنید. زیرا این نکته بسیار ضروری است که نام کالا و یا خدمات شما برای مشتریانتان در بازار جهانی، از معنی مناسبی در ترجمه به زبان انگلیسی و یا زبان آن کشور برخوردار باشد.

حتی ترجمه یک برند و یا شعار تبلیغاتی آن به زبانی دیگر به صورت نادرست، ممکن است باعث ایجاد سوء تفاهم شود که برای حل این مشکل می توان از افراد محلی که به زبان ما مسلط هستند کمک گرفت تا از حساسیت های زبانی و فرهنگی مطلع شوید و از بروز هرگونه اشتباه جلوگیری کنید.

برای مثال کمپانی KFC زمانی که در دهه ۸۰ میلادی، در کشور چین قربانی این مسئله شد.

این شرکت شعار تبلیغاتی اصلی برند خود را که ” it’s finger lickin’ good ” که ترجمه آن به فارسی ” خوبه، این انگشت لیسیدنه ” را به اشتباه ” خوردن انگشتا خود ” ترجمه کرد. البته مدتی بعد این اشتباه را تصحیح کردند اما همچنان نتوانستند مفهوم و پیام خود را به درستی منتقل کنند.

۴- از وجود بازار کار در زمینه کسب و کار خود در سطح جهانی اطمینان پیدا کنید

زمانی که می خواهید کسب و کار خود را در سطح جهانی گسترش دهید، ابتدا باید اطمینان پیدا کنید که آیا محصولات و یا خدمات شما در کشورهای دیگر، تقاضا دارند یا نه. زیرا در صورت عدم تقاضا از محصولات و یا خدمات شما، این کار با شکست روبرو خواهد شد.

اگر هم تقاضا در این زمینه وجود داشته باشد، باید بررسی کنید که رقبای شما در این زمینه، چه نقطه ضعف هایی دارند و با تقویت این نقاط ضعف، با آمادگی و قدرت بیشتری در بازار جهانی حضور پیدا کنید و بتوانید با قدرت به رقابت با رقبای خود بپردازید.

۵- بسته بندی محصولات خود را برای عرضه در بازار جهانی بررسی کنید

اگر تصمیم به عرضه محصولاتتان در کشوری دیگر دارید، ابتدا قوانین، نیاز ها و سبک سلیقه مشتریان هدفتان را مورد بررسی قرار دهید. زیرا فرهنگ های مختلف، برداشت های متفاوتی از طرح ها و رنگ ها دارند. به عنوان مثال، محصولی که بر روی بسته بندی آن از چهره یک خانم استفاده شده باشد، برای عرضه در کشورهای مسلمان مناسب نیست و ممکن است که باعث حساسیت فرهنگی و اجتماعی شود.

این مقاله را هم بخوانید:

برند بوک یا کتابچه راهنمای برند چیست و چه کاربردی دارد؟

۶- مشتری را محور اصلی کسب و کار خود قرار دهید

همانطور که در موارد بالا گفتیم، باید کلیت برندتان را ثابت نگه دارید، اما در عین حال باید برند خود را به گونه ای نمایش دهید که با مشتریانتان در سرتاسر دنیا همصدا باشد. حتی برای این کار ممکن است مجبور شوید تا تغییراتی را در برند خود و یا خدماتتان به وجود آورید.

برای نمونه کمپانی KFC در دهه ۷۰ میلادی، برای جذب مشتریان خود در ایام کریسمس در کشور ژاپن، کمپینی به نام ” کنتاکی برای کریسمس ” طراحی کرد که مشتریان ژاپنی را تشویق به رفتن به KFC در ایام تعطیلات سال نو می کرد. همانطور که می دانیم در کشور ژاپن سنت کریسمس وجود ندارد. پس KFC با قرار دادن کیک مخصوص در بسته های وعده های غذایی کریسمس خود، ژاپنی ها را تشویق به خوردن غذاهای KFC می کرد.