بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای کوچک

در گذشته، راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای خیلی ها کاری بسیار سخت و دست نیافتنی بوده است. ولی امروزه بسیاری از کسب و کارها، محصولات خود را در وب سایت و یا شبکه های اجتماعی به نمایش می گذارند و کاربران به صورت اینترنتی و آنلاین، نیازهای خود را رفع می کنند. به همین دلیل، صاحبان مشاغل اینترنتی، تنها کافی است که تمرکز خود را بر روی بازاریابی آنلاین و استراتژی بازاریابی محتوا بگذارند و کسب و کارشان را رونق دهند. در عین حال، برای موفقیت در بازار کار دیجیتال، باید یک استراتژی مناسبی را ایجاد کنید تا مشتریانتان بتوانند به راحتی از طریق اینترنت، وب سایت شما را ببینند و از شما خرید کنند.

ایجاد یک استراتژی مناسب برای بازاریابی آنلاین، روش های و تکنیک های زیادی دارد. برای کسب و کارهای کوچک اینترنتی که تازه شروع به کار کرده اند، بهترین و موثرترین راه بازاریابی، از طریق محتواست.

چرا محتوا در بازاریابی نقش مهمی را ایفا می کند؟

یکی از روشهای موثر برای پاسخ گویی به نیاز مشتریان در زمان مراجعه به سایت شما، نوشتن محتوایی مناسب برای هر کدام از خدمات و یا محصولات شماست. این روش در طولانی مدت، سود بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.

امروزه که در بین کسب و کارهای اینترنتی رقابت بسیاری وجود دارد، محتوای با کیفیتی که با یک استراتژی بازاریابی محتوا همراه باشد، مورد توجه بسیار قرار گرفته و به این صورت پاسخی برای سوالات مخاطبان خود به حساب می آید.

در کسب و کارهایی که تازه شروع به کار کرده اند، جذب مشتری از طریق محتوا، پروسه ای بسیار طولانی دارد. در ابتدا ممکن است با دیدن نام تجاری شما، اقدام به خرید نکنند. ولی با استفاده از محتوایی که با استراتژی قوی همراه باشد، می توانید آن ها را تحت تاثیر قرار داده و  ترغیب به خرید از محصولاتتان نمایید.

شما از طریق راه های زیر می توانید اقدام به گسترش کسب و کار خود کنید:

  • با استفاده از بالا بردن رتبه خود در موتورهای جست و جو، وب سایتتان را برای مخاطب به نمایش بگذارید.
  • در شبکه های اجتماعی اقدام به جذب مخاطبان بیشتر و برقراری ارتباط با آن ها کنید.
  • در شبکه های اجتماعی و یا وب سایت های دیگر که در همان حوزه شما فعالیت می کنند، تعامل و تبلیغات انجام دهید.

مراحل استراتژی محتوا برای کسب و کارهای کوچک

هدف از ایجاد یک کسب و کار

اگر شما برای کسب و کار خود هدفی داشته باشید و برای آن استراتژی را در نظر بگیرید، اینگونه می توانید بفهمید که کار خود را از کجا شروع کنید و تمرکز خود را بر روی چه کاری قرار دهید.

  • اگر می خواهید که مخاطبانتان، شما را از طریق وب سایتتان پیدا و اقدام به خرید از شما کنند، باید بر روی بهینه سازی و استراتژی سئو برای موتورهای جست و جو تمرکز کنید.
  • اگر می خواهید که مخاطبانتان به مشتریان وفادار برند شما تبدیل شوند، باید بر روی جذب مخاطبان بیشتر، برقراری ارتباط با آن ها و ایجاد فضای رقابتی با سایر رقبای خود تلاش کنید.

بودجه خود را مشخص کنید

برای بازاریابی محتوا به بهترین شکل و افزایش فروش، یکی از بهترین راه ها در نظر گرفتن بودجه ای در خصوص تبلیغات محصولات و یا خدماتتان است. شما می توانید برای انجام این کار در شبکه های اجتماعی و سایر سایت های مرتبط با حوزه کاری خود، اقدام به تبلیغات کنید تا تعداد مخاطبان خود را بیشتر کنید. از راه های دیگر بازاریابی محتوا، استخدام فرد و یا افرادی به عنوان ادمین سایت و شبکه اجتماعی برای برقراری ارتباط بیشتر با مشتریان و جوابگویی به سوالات آن هاست.

مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

برای اینکه استراتژی محتوای شما برای کسب و کارتان مناسب باشد، باید بدانید که برای کدام دسته از مخاطبان خود تولید محتوا و سرمایه گذاری می کنید. باید بررسی کنید که نیاز مخاطبان شما چیست و کدام یک از خدمات شما برای آن ها اهمیت بیشتری دارد. حتی می توانید پس از اول خریدشان از محصولات شما، با فرستادن پرسشنامه ای، از علایق، رضایت مندی، عدم رضایت و حتی پیشنهادات آن ها مطلع و برای بهبود آن ها تلاش کنید.

ایجاد تقویم زمانی برای محتوا

تمام ایده هایی که برای بازاریابی محتوا در ذهنتان دارید را در یک جدول زمانی بنویسید. به این کار تقویم محتوا و یا تقویم زمانی برای محتوا گفته می شود. برای انجام هر کدام از کارهای خود زمانی را مشخص کنید و طبق برنامه پیش بروید تا بتوانید تمام آن ها را در زمان مورد نظر انجام دهید.

اگر شما برای پیش بردن محتوای کسب و کارتان، اشخاصی را برای نوشتن محتوا، انجام کارهای گرافیکی، تبلیغات و … استخدام کرده اید، باید همه آن ها را با هم هماهنگ کنید تا تمام کارها بدون نقص و در زمان مقرر انجام شوند. بهترین راه این است که تمام وظایفشان را در یک تقویم محتوایی مشخص کنید تا راندمان کارتان را روز به روز افزایش دهید.

به این وسیله هم از برنامه ای که برای پیشبرد کار خود نوشته اید عقب نمی مانید، هم به راحتی می توانید کسب و کارتان را به بهترین شکل گسترش دهید.

این مقاله را هم بخوانید:

۶ اشتباه رایج در تولید محتوا و راه حل های آن

استفاده از کلمات کلیدی

برای بهبود سئو و بازاریابی محتوا، یکی از مهمترین اقدامات، استفاده از کلمات کلیدی است. با استفاده از کلمات کلیدی، مطالب و محتوای شما برای مخاطبان در موتورهای جست و جو نمایش داده می شود. این کلمات را بررسی کنید، رقبای خود را تحلیل و از آن ها برای بالا بردن رتبه خود در گوگل استفاده کنید. ببینید که چه موضوعاتی را پوشش می دهند و از چه محتوایی استفاده می کنند. همجنین می توانید در خبرنامه آن ها عضو شوید و آن ها را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از روش های بازاریابیشان اطلاعاتی کسب کنید. این گونه حتی می توانید محتوایی را که تا به حال رقبای شما آن را به خوبی پوشش نداده اند را پیدا کنید و از طریق آن مخاطبان بیشتری را جذب، و کسب و کار خود را به بهترین شکل گسترش دهید.