آموزش تهیه بکاپ از وب سایت و نحوه بازگردانی بکاپ

امروزه، در عصر دیجیتال که بیشتر افراد کسب و کار خود را به صورت آنلاین و از طریق وب سایت انجام میدهند، یکی از مهم ترین کارها بعد از طراحی وب سایت در وردپرس، بکاپ گرفتن و یا تهیه نسخه پشتیبان از آن است. این کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به این صورت می توانید از هرگونه اتفاق غیر منتظره ای جلوگیری کنید. زیرا در صورت بروز هرگونه مشکلی، ممکن است قسمتی و یا حتی تمامی اطلاعات و دیتاهایی را که در سایت خود قرار داده بودید را از دست داده و حتی ممکن است که دیگر قادر به بازگردانی آن ها نباشید. ولی با داشتن نسخه پشتیبان و یا همان بکاپ، می توانید به راحتی این مشکل را نیز حل کرده و دوباره وب سایت خود را نیز بازگردانی کرده و بدون هیچ گونه مشکلی به کار خود ادامه دهید.

البته زمانی که شما از شرکتی، هاست مورد نیاز خود را برای طراحی وب سایتتان خریداری می کنید، آنها به صورت خودکار اقدام به تهیه بکاپ روزانه از سایت شما می کنند که در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانند به سرعت آن را رفع نموده و رضایت مشتریان خود را جلب نمایند.

البته این مطلب نیز قابل ذکر است که بنابر مشکلات احتمالی دیگری نیز که ممکن است برای سرور هاست پیش بیاید و در بعضی مواقع نیز قابل حل نباشد، بهتر است که خودتان نیز اقدام به تهیه بکاپ از وب سایتتان کنید تا در این چنین مواقعی، بتوانید به اطلاعات مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.

 چگونه از وب سایت خود، بکاپ وردپرس تهیه کنیم؟

یکی از بهترین راه ها برای بکاپ وردپرس از سایت، تهیه فول بکاپ از تمام اطلاعات موجود بر روی هاست سی پنل است. به این معنا که می توانید با استفاده از افزونه های بکاپ وردپرس، به صورت خودکار از وب سایت خود بکاپ تهیه کنید و آن ها را بر روی سرورهای آنلاین گوگل درایو، دراپ باکس و…ذخیره کنید و یا اینکه خودتان به صورت دستی اقدام به تهیه بکاپ کنید.

برای تهیه فول بکاپ از وب سایت، دو راه وجود دارد.

تهیه فول بکاپ از در هاست Cpanel

ابتدا، باید وارد هاست Cpanel سایت خود شوید و از منوی Files، بر روی گزینه Backup کلیک کنید.

در این صفحه، برای دریافت بکاپ کامل از سایت، بر روی Download a Full Website Backup کلیک کنید تا به صفحه بعدی منتقل شوید.

در این صفحه، ایمیل خود را در قسمت Email Address تایپ کنید و بر روی دکمه Generate Backup کلیک کنید.
پس از کلیک بر روی این دکمه، Cpanel شروع به تهیه بکاپ کامل از هاست شما کرده و پس از تمام شدن این کار، یک ایمیل مبنی بر اتمام تهیه بکاپ برای شما ارسال خواهد کرد.
اگر نمی خواهید که Cpanel برایتان ایمیلی ارسال کند، گزینه Do not send email notification of backup completion را انتخاب کنید.

پس از دریافت ایمیل، به صفحه Download a full website backup برگردید و بر روی فایل بکاپ که نمایش داده می شود، کلیک کرده و فایل مورد نظر را دانلود کنید.

پس از دانلود فایل بکاپ، در صفحه اصلی Cpanel، در قسمت Jetbackup، با کلیک بر روی دکمه Full Account Backups، به این صفحه وارد شوید و فایل بکاپ خود را ریستور کنید.

تهیه بکاپ وردپرس

مرحله اول: تهیه فول بکاپ از وردپرس

برای انجام این کار، باید از تمامی فایل های مربوط به وردپرس که داخل public_html قرار دارند، اقدام به تهیه بکاپ با فرمت zip. کنید.
در این مرحله، ابتدا باید با وارد کردن آدرس هاست سی پنل(YourDomainName.com/cpanel) در مرورگر خود و با تایپ کردن نام کاربری و رمز عبور در فیلدهای مورد نظر، بر روی گزینه login کلیک کرده و وارد cpanel سایت خود شوید و بر روی File Manager کلیک کنید.

در این قسمت، با انتخاب public_html و سپس انتخاب گزینه Select All، تمام پوشه ها و فایل های موجود را انتخاب و پس از انتخاب تمامی آن ها، راست کلیک کرده و گزینه Compress را انتخاب کنید. بعد از کلیک بر روی گزینه Compress، پنجره ای برایتان به نمایش در می آید که باید فرمت فایل خروجی را بر روی حالت ZIP قرار داده و در قسمت enter the name of the compressed archive, نام مورد نظر برای ذخیره فایل را تایپ کرده، و در آخر بر روی گزینه  Compress File(s) کلیک کنید تا فایل مورد نظرتان آماده شود. سپس فایل zip آماده شده را دانلود کرده و بر روی سیستم خود ذخیره کنید.

مرحله دوم: تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس

در این مرحله، برای تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس، ابتدا باید وارد هاست شوید. به این معنا که پس از وارد کردن آدرس هاست سی پنل(برای مثال: YourDomainName.com/cpanel) در مرورگر خود و با تایپ کردن نام کاربری و رمز عبور خود در فیلدهای مورد نظر، بر روی گزینه login کلیک کرده و وارد cpanel سایت خود شوید.
سپس در قسمت DATABASES، بر روی phpmyadmin کلیک کرده تا به صفحه مدیریت دیتابیس سایت خود وارد شوید. در این قسمت ممکن است که دوباره از شما نام کاربری و رمز عبور را برای ورود به phpmyadmin درخواست کند و شما با وارد کردن این اطلاعات می توانید به این قسمت وارد شوید.
در این مرحله، دیتابیس سایت خود را انتخاب کرده و از قسمت بالا، گزینه Export را انتخاب کنید. در قسمت Format، فرمت مورد نظر را بر روی SQL قرار داده و بر روی دکمه GO کلیک کنید. سپس فایل خروجی با فرمت SQL. را دانلود کرده و بر روی سیستم خود ذخیره کنید.

اکنون فایل های مورد نیاز برای بکاپ گرفتن از سایت وردپرس شما آماده است و برای اینکه بتوانید در مواقع ضروری بتوانید اطلاعات سایت خود را بازیابی کنید، باید بدانید که چگونه این اطلاعات را بازگردانی کنید.

 چگونه اطلاعات بکاپ گرفته شده را بازگردانی کنیم؟

مرحله اول: آپلود فایل zip شده بکاپ وردپرس در هاست

در اینجا، ابتدا باید وارد هاست سایت خود شده و با کلیک بر روی File Manager، به صفحه مدیریت فایل ها در هاست وارد شوید.
سپس بر روی public_html کلیک کنید و روی گزینه Upload در بالای صفحه کلیک کرده و فایل بکاپ وردپرسی را که تهیه کرده و بر روی سیستم خود ذخیره کرده بودید را انتخاب کرده و با کلیک بر روی Select File، فایل مورد نظر را آپلود کرده و منتظر بمانید که به صورت کامل فایلتان آپلود شود.

بعد از اینکه فایل مورد نظر به طور کامل آپلود شد، آن را در قسمت public_html انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Extract کلیک کرده و فایل ها و پوشه های مورد نیاز برای بازگردانی بکاپ را از حالت فشرده خارج کنید.

مرحله دوم: ساخت یک دیتابیس جدید وردپرس بر روی هاست

برای اینکه بتوانیم به صورت کامل اطلاعات خود را بر روی هایت بارگذاری کنیم، بایت یک پایگاه داده جدیدبر روی سی پنل ایجاد کنیم و اطلاعاتی را که بکاپ گرفته بودیم را، در این دیتابیس درون ریزی کنیم.

برای این کار، ابتدا باید با وارد کردن آدرس هاست سی پنل(YourDomainName.com/cpanel) در مرورگر و با تایپ کردن نام کاربری و رمز عبور، وارد cpanel سایت خود شوید و بر روی MySQL database wizard کلیک کنید تا به صفحه ساخت دیتابیس در هاست سی پنل  سایت خود وارد شوید.
در این صفحه، در قسمت Step1: create a database و در فیلد New Database، یک نام دلخواه برای پایگاه داده جدید وردپرس سایت خود انتخاب کرده و بر روی دکمه Next Step کلیک کنید. در این قسمت باید برای پایگاه داده های وردپرس، نام کاربری و رمز عبور تعیین کنید تا بتوانید دیتابیس سایت خود را بسازید. البته می توانید برای انتخاب یک رمز عبور قوی، بر روی Password Generator کلیک کنید تا بهترین رمز عبور را برای شما انتخاب کند. بهتر است که رمز عبور انتخاب شده را در جایی یادداشت کنید تا در صورتی که آن را فراموش کردید، بتوانید دوباره به آن دسترسی داشته باشید.
سپس بر روی گزینه All Privileges و سپس بر روی Next Step کلیک کنید تا پیغام you have created a MySQL database برایتان نمایش داده شود.

مرحله سوم: درون ریزی دیتابیس بر روی هاست

برای این کار، پس از ورود به صفحه اصلی کنترل پنل در هاست سی پنل، در قسمت DATABASES با کلیک بر روی phpmyadmin، پایگاه جدیدی را که در مرحله قبل ساختید را انتخاب و در بالای صفحه بر روی دکمه Import کلیک کنید.
در اینجا، بر روی گزینه Choose File کلیک کنید و فایل SQL. که قبلا بر روی سیستم خود ذخیره کرده بودید را انتخاب، سپس بر روی دکمه GO در پایین صفحه کلیک کنید تا درون ریزی اطلاعات شروع شود و پیغام Import has been successfully finished, برایتان به نمایش دربیاید.

این مقاله را هم بخوانید:

بکاپ گرفتن از وبسایت وردپرس و بهترین افزونه بکاپ گیری

مرحله چهارم: ویرایش فایل wp-config.php

در این مرحله با مراجعه به قسمت File Manager در هاست سی پنل، بر روی فایل wp-config.php راست کلیک کرده و گزینه edit را انتخاب کنید تا صفحه ویرایش فایل برای تغییر اطلاعات دیتابیس برایتان نمایش داده شود.
سپس در صفحه ویرایش فایل, اطلاعات دیتابیس جدید وردپرس رو که درون ریزی فایل بکاپ را در آنجا انجام داده بودید را در این قسمت وارد کرده و فایل را ذخیره کنید.
بعد از این مرحله، به راحتی می توانید وب سایت خود را که به درستی ریستور شده را بدون هیچگونه مشکلی مشاهده کنید.