معرفی ابزارهای تست سرعت وب سایت

در عصر تکنولوژی که تمام کسب و کارها با فروش آنلاین و ارائه خدمات، به صورت مجازی از طریق شبکه های اجتماعی و مخصوصا وب سایت، مشغول به کار و کسب درآمد هستند، سرعت بالای وب سایت یک مزیت بسیار مهم به شمار می آید. به همین دلیل، کاربرانی که برای استفاده از خدمات شما به سایتتان مراجعه می کنند، سرعت بارگذاری دیتاهای سایت برایشان اهمیت بسیاری دارد تا بتوانند به سرعت، مایحتاج خود را پیدا کرده و اقدام به تهیه آن ها نمایند.
ولی اگر در زمان مراجعه به سایت شما، برای بارگذاری بیشتر از ۴ ثانیه طول بکشد، کاربر به طور قطع اقدام به ترک سایت کرده و نرخ پرش وب سایتتان تا ۲۵٪ افزایش پیدا می کند. در این صورت حتی ممکن است که دیگر جزو مشتریان وفادار شما باقی نمانند و درآمد شما نیز کمتر از قبل خواهد شد . به این دلیل که آن ها این انتظار را دارند که بتوانند به سرعت کار خود را انجام داده و به کارهای دیگر خود برسند.
سرعت سایت به عنوان یک مولفه بسیار مهمی در کاهش نرخ پرش به حساب می آید و تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو و بهبود رتبه سایت در رنک گوگل دارد.
وب سایتی که بر روی آن کسب و کارتان را بنا کرده اید، باید از سرعت سایت و کاهش نرخ پرش آن اطمینان حاصل کنید. یکی از بهترین راه ها برای بررسی سرعت سایت, استفاده از ابزارهای تست سرعت آنلاین است که مزیت های بسیاری دارد. به وسیله آن ها می توانید، سرعت قالب با تحلیل و آنالیز فایل ها، فونت ها، تصاویر و آیتم ها و اطلاعات دیگری را که در طراحی سایت به کار برده اید را به صورت یک فایل اینفوگرافیک و راهکارهایی برای رفع مشکل های موجود را، مشاهده کنید.

ویژگی های ابزارهای تست سرعت سایت

ابزارهای تست سرعت قالب به کار رفته در طراحی سایت، معمولا دارای دو نسخه رایگان و پریمیوم هستند. البته برای تهیه نسخه پریمیوم آن ها که امکانات بیشتری نسبت به نسخه رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند، باید مبلغی را پرداخت کنید.

امکاناتی که در زمان استفاده از ابزارهای تست سرعت در اختیار دارید:

 • یافتن تصاویر بزرگ با حجم زیاد
 • بررسی نحوه فشرده سازی فایل های قالب
 • تعیین دقیق اسکریپت ها، پلاگین ها و فونت هایی که باعث کاهش زمان بارگذاری می شوند.
  مانند: (CSS ،JavaScript ،HTML)
 • زمان تست برای بایت اول (سرعت لود شدن اولیه سایت – TTFB)
 • بررسی عملکرد از مکان های مختلف جغرافیایی
 • بررسی سرعت ارائه در مرورگرهای مختلف
 • تجزیه و تحلیل زمان بارگیری اندازه صفحه و تعداد درخواست ها
 • تحلیل هدرهای HTTP
 • اندازه گیری عملکرد شبکه تحویل محتوا
 • تائید اینکه فایل های قالب از CDN شما به درستی بارگیری می شوند.

ابزارهای تست سرعت سایت

Google PageSpeed Insights

ابزار Google PageSpeed Insights، وب سایتتان را در مقیاس ۱۰۰-۱ درجه بندی می کند و هرچه این عدد بالاتر باشد، معنای آن بهینه تر بودن سایت شماست. به این معنا که هرچه عدد آن از ۸۵ بالاتر باشد، نشانه عملکرد خوب وب سایت شماست. این ابزار، گزارشاتی از عملکرد قالب سایت را برای نسخه دسکتاپ و موبایل برایتان ارائه داده و همچنین توصیه هایی را برای بهبود آن به شما پیشنهاد می دهد.

همچنین این ابزار موارد زیر را نیز بررسی می کند:

 • زمان بارگذاری بیش از حد قالب: زمانی را که از لحظه درخواست کاربر برای نمایش دادن صفحه مورد نظر، تا لحظه ارائه محتوای قالب سپری می شود.
 • زمان بارگیری کامل صفحه: زمانی را که از لحظه درخواست کاربر برای نمایش دادن صفحه مورد نظر، تا لحظه ارائه کامل صفحه توسط مرورگر سپری می شود.
 • گزارشی که برای نسخه موبایل ارائه می شود، شامل یک بخش اضافی به نام “تجربه کاربر” است که شامل پیکربندی، اندازه فایل ها، و همچنین فونت های سایت است که در قسمت امتیازدهی سایت قرار دارد.
 • امکان ارسال گزارش برای سایر کاربران

Google PageSpeed Insights.jpg

Pingdom Speed Test

یکی از معروف ترین ابزارهایی که برای تست سرعت سایت و قالب وردپرس به کار می رود، ابزار Pingdom است. در این ابزار، گزارشات در چهار بخش مختلف دسته بندی می شوند که شامل بررسی کلی قالب، تحلیل صفحه، تاریخچه سایت و عملکرد کلی آن می شود.
همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند که سرعت وب سایت خود را از چهار مکان زیر بررسی کنید:

 1. ایالات متحده آمریکا – دالاس – تگزاس
 2. ایالات متحده آمریکا – کالیفرنیا – سن خوزه
 3.  استرالیا – ملبورن
 4. سوئد – استکهلم

نتیجه تست سرعت Pingdom شامل حجم صفحه بر اساس نوع محتوایی که درون آن قرار داده اید، همچنین درخواست ها بر اساس نوع محتوا و موارد دیگر است.

این مقاله را هم بخوانید:

آموزش تهیه بکاپ از وب سایت و نحوه بازگردانی بکاپ

Pingdom Speed Test

GTmetrix

محبوب ترین سایت در بین ابزارهای برسسی سرعت سایت، GTmetrix است که جزئیات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد و سایت شما را بین A تا F، درجه بندی می کند.
گزارشاتی که GTmetrix برای سرعت سایت شما ارائه می دهد، شامل پنج بخش مختلف نظیر Yslow، PageSpeed، فیلم، تاریخ و تحلیل نموداری می باشد.
همچنین GTmetrix این امکان را به شما می دهد که مرورگر مورد نظرتان را انتخاب کرده و نتایج سرعت قالب در هر مرورگر را با هم مقایسه کنید.
از قابلیت های دیگری که این ابزار دارد، این است که می توانید عملکرد وب سایت را با انواع اتصال اینترنت(مانند اینترنت DialUp و یا Cable) آزمایش و مقایسه کرده و نحوه تاثیر آن در سرعت لود قالب را مشاهده کنید. این ابزار ویژگی های دیگری نیز دارد که در آن می توانید از پخش ویدئو برای تجزیه و تحلیل استفاده کنید. همچنین می توانید از قابلیت AdBlock Plus برای جلوگیری از نمایش تبلیغات در زمان بررسی سرعت سایت نیز استفاده کرده و تاثیر آن را بر روی بارگذاری قالب سایت مشاهده کنید.

GTmetrix