نکات مهم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

امروزه در عصر دیجیتال، دیگر کاربران فرصت رسیدگی به کارهای روزمره و خرید احتیاجات خود را ندارند. به همین دلیل، بیشتر کاربران ترجیح می دهند که به صورت آنلاین و در طول شبانه روز بتوانند احتیاجات خود را خریداری و درب منزل دریافت نمایند. پس بهترین راه برای گسترش کسب و کار و همچنین رفع نیاز کاربران، راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است. به این ترتیب می توانید آن ها را به مشتریان دائمی و وفادار خود نیز تبدیل کنید.

از دیگر مزایای طراحی وب سایت فروشگاهی این است که دیگر احتیاجی به حضور در فروشگاه برای انجام خدمات خود ندارید و در عین حال، به فروش محصولات خود نیز مشغول هستید. به عنوان مثال می توان به فروشگاه های دیجیکالا، آمازون و … اشاره کرد.

فروشگاه اینترنتی برای چه کسانی مناسب است؟

فروشگاه اینترنتی شما در واقع همان ویترین فروشگاه شماست. زمانی که شما از کنار یک فروشگاه که ویترین آن به زیباترین و خلاقانه ترین شکل آن چیده شده باشد نگاه کنید، با این حال دلتان می خواهد که به دیگر محصولات آن هم نگاهی انداخته و در صورت نیاز اجناس دیگری را نیز خریداری نمایید. به همین دلیل باید در صفحه اصلی آن که در واقع همان ویترین ماست، توضیحی کامل در رابطه با محصولات، خدمات و همچنین گلچینی از بهترین اجناس را برای کاربر به نمایش بگذاریم.

نکاتی که در طراحی یک فروشگاه اینترنتی باید در نظر بگیریم

طراحی فروشگاه اینترنتی با ظاهری ساده و در عین حال زیبا

همان طور که گفتیم فروشگاه اینترنتی شما در واقع همان ویترین فروشگاه شماست. پس این ویترین باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند در کمترین زمان، بیشترین مقدار از محصولات را مشاهده کند. ولی اگر این ویترین به صورت شلوغ و در هم و بر هم باشد، نه تنها نظر مشتری را جلب نمی کند، بلکه حتی ممکن است باعث سردرگمی کاربر نیز بشود، و این خود یکی از دلایلی است که ممکن است باعث خستگی و از دست دادن مشتری شود.

امکان خرید آسان برای کاربر

برای اینکه کاربران شما به راحتی بتوانند اقلام مورد نیازشان را در فروشگاه اینترنتی شما پیدا و اقدام به خرید آن ها کنند، طراحی آن باید به صورتی انجام گیرد که بدون اینکه با مشکلی روبرو شوند، به راحتی سفارش خود را ثبت کنند. در غیر این صورت باعث نا امیدی مشتری گشته و حتی ممکن است باعث کمتر شدن کاربرانتان شود.

استفاده از نماد اعتماد الکترونیک و درگاه پرداخت معتبر

امروزه با زیاد شدن کلاهبرداران اینترنتی، بهترین راه برای جلب اعتماد مشتری در هنگام خرید، داشتن نماد اعتماد الکترونیک است. نماد اعتماد الکترونیک، یک نشان دیجیتال است که از طرف وزارت صنعت و معدن به فروشگاه های اینترنتی که کار خود را بر اساس اصول مشخص شده این سازمان بنا کرده باشند، تعلق می گیرد.

توضیحات کامل برای هر کدام از محصولات

در فروشگاه اینترنتی به علت نبود حضور پرسنل برای پاسخگویی به سوالات شما در خصوص هر محصول، توضیحات آن باید به گونه ای باشد که کاربر به تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد هر کدام از محصولات دسترسی داشته باشد و بتواند با خیالی راحت اجناس مورد نیازش را خریداری نماید.

امکان جست و جو و مقایسه با دیگر محصولات مشابه

بهترین راه برای جذب بیشتر مشتری این است که این امکان را در فروشگاه اینترنتی خود ایجاد کنید که کاربر بتواند اقلام مورد نیاز خود را در سایت جست و جو، در صورت نیاز آن را با دیگر اقلام مشابه مقایسه، نقد و برسی های آن ها را مطالعه و سپس اقدام به خرید کند. با این کار درصد بسیار زیادی به مشتریان بالقوه شما افزوده می شود.

کدهای تخفیف، حراجی و جشنواره ها

یک راه حل خوب برای جذب مشتری در زمان ثبت نام در وب سایت فروشگاهی، این است که در ازای دریافت مشخصات کاربر از قبیل ایمیل، شماره تماس و… یک کد تخفیف به آن مشتری اختصاص داده شود که کاربر بتواند در زمان اولین خرید خود، از آن استفاده و قیمت کمتری را در هنگام تسویه پرداخت کند. حتی در زمان حراج و دیگر جشنواره ها، با ارسال ایمیل تبلیغاتی برای کاربران، آن ها را مطلع کرده و با این کار نه تنها آن ها باز هم از شما خرید خواهند کرد، حتی به مشتری دائمی نیز تبدیل خواهند شد و این خود یکی از بهترین راه های بازاریابی آنلاین است.

این مقاله را هم بخوانید:

شش ایده خلاقانه برای راه اندازی فروشگاه آنلاین

طراحی سایت فروشگاهی به صورت ریسپانسیو

در زمان طراحی فروشگاه اینترنتی، یکی از نکات مهم این است که به صورت ریسپانسیو و یا به اصطلاح، سازگار با انواع گوشی و تبلت طراحی شود. زیرا اگر کاربر در زمانی که می خواهد با گوشی هوشمند خود اقدام به خرید از سایت شما کند، ولی سایت به گونه ای طراحی نشده باشد که با گوشی همراه و یا تبلت سازگاری داشته باشد، این کار باعث اذیت شدن کاربر و در نتیجه کنسل کردن سفارش خود گردیده و حتی ممکن است دیگر هم از سایت شما خریدی نکند.