چگونه نسخه قدیمی وب سایت ها را ببینیم؟

امروزه در عصر دیجیتال، تمامی کسب و کارها بر پایه اینترنت بنا گردیده، و صاحبان مشاغل به صورت آنلاین مشغول کسب درآمد هستند. حالا چه از راه شبکه های اجتماعی و چه از طریق وبسایت. تنها تعداد معدودی هستند که هنوز به صورت سنتی، مشغول به کسب درآمد هستند.
ولی پایه گذاری تمامی کارها به صورت دیجیتال هم مشکلات خود را به همره دارد. ممکن است که با به وجود آمدن یک مشکل کوچک، تمامی دیتاها و اطلاعاتی که بر روی سایتتان قرار داشته اند را از دست بدهید و دیگر قادر به بازگردانی آن ها نباشید.

به عنوان مثال، ممکن است که سایتتان را شخصی برای شما طراحی کند و تمامی دیتاهایتان را بر روی سایت قرار دهد. ولی بعدا بنابر دلایلی مانند تمدید نکردن و یا به وجود آمدن مشکلی برای هاست، تمامی اطلاعاتی را که بر روی سایت قرار داده بودید را از دست بدهید و دیگر به آن ها دسترسی نداشته باشید. حتی شاید زمانی بخواهید بدانید که وب سایتتان و یا هر وب سایت دیگری در طول زمان و یا تاریخی مشخص، چه تغییراتی داشته و یا ظاهر آن به چی شکلی بوده است.

در این شرایط، تنها راه برای دستیابی به اطلاعات وب سایتتان، از طریق سایت Archive.org است که فقط این امکان را می دهد که اطلاعات وب سایت را ببینید و از آن ها استفاده کنید. ولی قابلیت بازگردانی آن اطلاعات را ندارد.

آموزش چک کردن آپدیت وب سایت بر اساس تاریخ و ساعت در سایت archive.org

ابتدا در مرورگر خود، www.archive.org را وارد نموده و وارد سایت مورد نظر شوید.

 

 

در اینجا با تایپ کردن نام وب سایت مورد نظر در فیلد روبروی wayback machine، به صفحه سال و تاریخ های مورد نظر وارد می شوید. در این جا می توانید با مشخص کردن سال، تاریخ و ساعت مورد نظرتان، تغییرات اعمال شده بر روی وب سایت را مشاهده کنید.

 

 

زمانی که بر روی سال، تاریخ و ساعتی که مد نظرتان است کلیک کردید، صفحه جدیدی برایتان باز می شود که در آن می توانید تغییراتی که بر روی سایت انجام شده است را ببینید.

برای مثال، اینجا سایت دیجیکالا را با آخرین آپدیت آن در تاریخ ۴ آپریل سال ۲۰۲۰ و در ساعت ۰۲:۲۷:۴۶ را مشاهده می کنید.

 

 

این مقاله را هم بخوانید:

بکاپ گرفتن از وبسایت وردپرس و بهترین افزونه بکاپ گیری

حالا زمانی را در نظر بگیرید که می خواهید اولین باری که سایت مورد نظرتان سال ها پیش آپدیت شده و یا اینکه سایتی که دیگر در دسترس نیست و برای سالهای گذشته است را مشاهده کنید.

در اینجا، با انتخاب سال مورد نظر، تاریخ و ساعت می توانید اطلاعات مورد نظر و حتی ظاهر سایت را مشاهده کنید.

برای مثال، اینجا سایت دیجیکالا را با اولین آپدیت آن در تاریخ ۶ مارچ سال ۲۰۰۷ و در ساعت ۱۲:۳۱:۴۳ را می توانید مشاهده می کنید.