۷ دلیل عدم موفقیت یک فروشگاه آنلاین و راه حل های آن

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رفع مایحتاج کاربران به صورت آنلاین، در کنار مزیت های آن، مشکلاتی را نیز به همراه دارد. همه شرکت های تجارت الکترونیک به صورت مداوم درآمد ندارند و با مشکلاتی مواجه هستند و در کل طراحی فروشگاه آنلاین برای تامین نیاز کاربران، کاری بسیار سخت و چالش برانگیز است.

مشکلات فروشگاه آنلاین

۱- تصاویر نامناسب برای محصولات فروشگاه آنلاین

فروشگاه آنلاین ما همان ویترین مغازه ماست. زمانی که کاربر به فروشگاه اینترنتی ما نگاه می کند، اولین چیزی که جلب توجه می کند، عکس هایی است که ما برای هر کدام از محصولاتمان بارگذاری کرده ایم. بنابراین یکی از دلایلی که میتواند باعث بالا رفتن و یا از بین رفتن اعتبار فروشگاه آنلاین شما شود، تصاویری است که برای هر یک از محصولات خود استفاده کرده اید. اگر از عکس هایی با کیفیت مطلوب استفاده نشده باشد، اطمینان داشته باشید که کاربر سایت شما را ترک خواهد کرد. زیرا هدف شما از بارگذاری عکس محصولات، درک کاربر از کیفیت کار و مرغوب بودن کالای شماست و کاربران می خواهند قبل از خرید، از مناسب بودن کالا اطمینان کسب کنند. پس شما به عنوان صاحب این فروشگاه این وظیفه را دارید که از عکس های جذاب، مناسب و با کیفیت عالی برای نشان دادن محصولات خود استفاده کنید.

۲- سرعت وب سایت فروشگاه آنلاین

زمانی که کاربران برای خرید اینترنتی وارد فروشگاه آنلاین شما می شوند، می خواهند که به راحتی تمام محصولات شما را ببینند. ولی این کار زمانی با مشکل روبرو می شود که سرعت وب سایت شما پایین باشد و کاربر برای دیدن محصولات، با مشکل عدم نمایش محصول به علت سرعت پایین و یا عدم توانایی در لود کردن پیج مواجه می شوند. این خود یکی از دلایلی است که کاربر از اتلاف وقت خود برای دیدن ادامه محصولات پشیمان گشته و حتی دیگر به فروشگاه آنلاین شما مراجعه نکرده و با استفاده از سایت رقبا، نیاز خود را برآورده  می کند و این امر باعث کاهش فروش شما می گردد. پس باید یکی از اهداف اصلی خود در موفقیت فروشگاه اینترنتی را به بالا بردن سرعت بارگذاری سریع اختصاص دهید که بتواند هریک از محصولات را در کمتر از ۳ ثانیه به نمایش بگذارد که برای رفع این مشکل می توانید از افزونه های افزایش سرعت وردپرس استفاده کنید.

۳- عدم نوشتن توضیحات کامل برای محصولات

یکی دیگر از اشتباهات رایج در فروشگاه های اینترنتی این است که برای محصولات موجود در فروشگاه آنلاین خود، توضیحات دقیق و واضحی را در رابطه با هر محصول درج نکرده اند و در این شرایط کاربر به دلیل عدم وجود توضیحات کافی، از خرید محصولات شما منصرف خواهد شد. زیرا این محتوا باید اطلاعات دقیقی را در رابطه با محصولی که در سایت خود برای فروش گذاشته اید را به کاربر بدهد و کاربران بتوانند از ویژگی های محصولات شما اطلاع کسب کنند.

۴- وجود اختلال در زمان پرداخت دیجیتال

یکی دیگر از مشکلات موجود در فروشگاه آنلاین، وجود اختلال در زمان پرداخت اینترنتی است. وجود یک مشکل فنی کوچک در وب سایت و یا اشکال در اتصال به درگاه، این مشکل را به وجود می آورد که کاربر در زمان پرداخت وجه، با مشکلاتی از قبیل عدم پرداخت و یا کم شدن موجودی از حساب و واریز نشدن وجه پرداختی به حساب فروشنده مواجه می شود، که البته در این شرایط بازگشت وجه کم شده از حساب کاربر، روندی زمان بر است که برای رفع این مشکل باید از درگاه های پرداخت معتبر استفاده شود.

۵- زمان بر بودن روند ثبت سفارش

از دیگر مشکلات فروشگاه های اینترنتی، ترک کردن سایت شما بدون پرداخت کاربر است. به این معنی که کاربر پس از انتخاب کالاهای مورد نظر، به دلیل طولانی بودن مراحل خرید، از ادامه آن منصرف و در نتیجه سایت شما را ترک می کند.

به عنوان مثال، هر بار که کاربر میخواهد عملیات پرداخت را انجام دهد، تمامی آن سلسله مراتب گذشته مانند اضافه کردن مجدد اطلاعات کارت اعتباری خود را دوباره باید از اول انجام دهد و این خود کاری بسیار دشوار است. برای رفع این مشکل می توانید با اجازه از کاربر، آن اطلاعات را در پروفایل کاربر ذخیره کرده که هر بار مجبور به انجام آن نباشد.

۶- هزینه های حمل و نقل در فروشگاه اینترنتی

بارهای برای هرکدام از ما پیش آماده که در زمان ثبت سفارش، با رقمی در خصوص هزینه حمل و نقل مواجه شده ایم که برای حمل هرکدام از محصول هایی که سفارش داده ایم، هزینه حمل جداگانه ای را در نظر گرفته اند، که هزینه هر کدام از آن ها بر روی هم، بسیار زیاد می شود. البته بعضی از فروشگاه ها هم طی شرایطی حمل و نقل رایگان را به شرایط خود اضافه کرده اند. به عنوان مثال در ازای خرید بالای ۲۰۰ هزار تومان، ارسال محصول به صورت رایگان انجام می شود.

این مقاله را هم بخوانید:

نکات مهم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق

۷- نداشتن سیاست در خصوص کالاهای موجوعی یک فروشگاه اینترنتی

همیشه این استرس در زمان خرید آنلاین برای کاربران وجود دارد که پس از خرید به صورت آنلاین، آن کالا مناسب و با کیفیت است یا خیر. بیشتر فروشگاه های آنلاین این امکان را برای مشتریان خود در نظر می گیرند که پس از خرید آنلاین، در صورت راضی نبودن و یا مناسب نبودن محصول مورد نظر، میتوانند طی زمان بندی مشخص شده، اقدام به مرجوع کردن کالا نمایند. زیرا رضایت مشتری، مهمترین اصول هر فروشگاهی است و اگر کاربر پس از خرید خود به هر دلیلی راضی نباشد و نتواند اجناس خریداری شده خود را تعویض و یا پس دهد، در این صورت دیگر از فروشگاه آنلاین شما خرید نکرده و در نتیجه درآمد شما کاهش پیدا می کند.